Co je to dýha?

Dýha je velmi tenký plát dřeva v tloušťce od 0,20 mm do 3,00 mm, který vzniká krájením nebo loupáním kmenů stromů. Jde o čistě přírodní, nenapodobitelný materiál jedinečného vzhledu! Každý kousek dýhy je originální a nenapodobitelný. Kresba dřeva a jeho odstíny budou vždy, díky přírodní kresbě, originální. Používá se všude tam, kde záleží na vzhledu a designu. 

My pro výrobu fingerboard desek používáme převážně javor ve světlých a tmavých odstínech. Zakoupit u nás můžeš také balíček dýhy nebo si vybrat některou desku z nové kolekce NATURE.

 

VLASTNOSTI DÝHY:

Dýha je výjimečným materiálem, který ukazuje přirozenou krásu dřeva. Používá se všude tam, kde záleží na vzhledu a designu. Nikde se tedy nestane, že by se sešly dvě stejné části.

 • přírodní materiál
 • velmi tenký plát dřeva v tloušťce od 0,20 mm do 3,00 mm
 • vzniká krájením nebo loupáním kmenů stromů
 • jedná se čistě o přírodní, nenapodobitelný materiál jedinečného vzhledu
 • výrobní materiál pro interiérový nábytek, dveře, zárubně, podlahy a další zařizovací předměty
 • tradiční materiál pro architekty a bytové designéry, kteří ji s velkou oblibou používají pro své individuální návrhy

 

DRUHY DÝHY:

Pro výrobu dýhy se používají tuzemské, ale i exotické dřeviny. Každý kousek dýhy je originální a nenapodobitelný.

 • Příklady českých dřevin: dub, buk, jasan, javor, olše, třešeň, borovice, modříN

 • Příklad exotických dřevin: wenge, americký ořech, padouk, bubinga, zebrano, palisandr, iroko, mahagon a mnohé další

 

POSTUP VÝROBY DÝHY:

Zpracování dýhy ze surových stromů probíhá v různých specializovaných firmách a truhlářstvích. V zásadě je však postup následující:

 1. Výběr správného stromu: Prvním krokem je pečlivý výběr stromů – které musí splňovat určité požadavky, např. na zajímavý dekor dřeva, kvalitu, rozměry atd...
 2. Očištění a napaření: Vlastní výroba dýhy začíná zkrácením kmenů a odstraněním kůry. Poté se opracované kmeny paří – nejčastěji v pařících jámách s vodou bez jakýchkoliv chemických látek. Paření dělá dřevo poddajnější a usnadňuje další práci s ním.
 3. Krájení dýhy: Napařené kmeny dále putují ke strojům, na kterých se dřevo řeže na tenké plátky dvěma technikami - „krájením“ nebo „loupáním“.
 4. Sušení a svázání: Poté následuje sušení vyrobených dýhovaných listů v sušícím stroji, který zároveň dýhu žehlí. Suché listy dýhy se upravují na potřebné velikosti a uspořádávají do svazků.
 5. Sesazení dýhy: Svazky dýh putují do další výrobní fáze – sesazení tenkých plátů dýhy do tzv. sesazenek.
 6. Ořezávání dýhy: Po sesazení je na řadě poslední operace, a to ořezávání a tedy zarovnání tzv. schodů sesazenky. Okraje sesazenky se dále zpevňují tavným vláknem z důvodu ochrany proti poškození při manipulaci. Hotové sesazenky jsou připravené pro expedici, kde se stanou povrchovou úpravou pro dýhované dveře, nábytek atd.

 

Fingerboard a dýha

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení